Logo Centrum Informacji Turystycznej Gminy Osie
Powróć do: Szlaki

Nordic Walking

Trasa nr 1 - GRZYBEK (długość 8,2 km, zielona o niskim poziomie trudności)


Trasa rozpoczyna się przy Gminnym Ośrodku Kultury w Osiu, następnie wiedzie ul. Ks. Semraua, Kościelną, Dolną i Sportową przez wiadukt kolejowy, gdzie wchodzi się w oazę zieleni lasów. Prawą stroną drogi dochodzi się do mostu drogowego na rzece Wdzie. Przed mostem trasa skręca w prawo i ciągnie się leśnymi ścieżkami wzdłuż Zatoki Dyżurżna. Na końcu zatoki znajduje się strome podejście, ostry zakręt w prawo i dalsza przechadzka, aż do strugi odprowadzającej wody z jeziora Starnie i drewnianego mostku. Dalszym etapem wędrówki jest miejsce wypoczynku na Leśnej Ścieżce Edukacyjnej. Później przechodzi pod wiaduktem kolejowym i wkracza na szosę Osie – Tleń. Do Osia dochodzi się chodnikiem z lewej strony.


Trasa nr 2 - PĘTLA ZATOKI (długość 12,2 km, czerwona o średnim poziomie trudności)


Trasa dwuwariantowa, ma swój początek przy Gminnym Ośrodku Kultury w Osiu lub w Pensjonacie Samotnia nad Wdą w Tleniu. Stamtąd dochodzi się do początku szlaku na Leśnej Ścieżce Dydaktycznej ZATOKI. Trasa wiedzie przez malowniczy krajobraz otchłani lasów, z prawej strony mija się postój samochodów i przechodzi pod wiaduktem kolejowym. Liczne wzniesienia i obniżenia terenu dają obraz życia naturalnych mieszkańców lasu. Wzdłuż trasy napotyka się na potężne sosny, świerki i dęby oraz liczne stanowiska roślin chronionych. Zewsząd docierają do nas śpiewy i głosy ptaków. Po przebyciu tej trasy dochodzi się do punktu widokowego ZATOKI, gdzie można przysiąść i odpocząć. Wędrówkę kontynuuje się wzdłuż wysokiego brzegu zbiornika. Wspinając się na wysoką skarpę Zatoki Chłop widzi się krajobraz głęboko wciętej w głąb lądu wąskiej doliny. Idąc dalej dochodzimy do Mostu Miłości – szerokiej kładki przerzuconej ponad wodami strugi uchodzącej do zatoki. Wędrując dalej napotyka się na kolejne rozlewiska. Z lewej strony znajduje się Żurawia Wyspa, nieco dalej przechodzi się pod kamienno – metalowym wiaduktem kolejowym zwanym ŻELAZNYM MOSTEM i przekracza się szosę Osie – Tleń. Na pasie przeciwpożarowym skręca się w lewo i maszeruje aż do zagłębienia terenu. Następnie trzeba iść w prawo aż do śródleśnych łąk ZDRĘCZNE. po krótkim marszu dochodzi się do szosy i zakrętu na Leśną Ścieżkę Dydaktyczna ZATOKI. Trzymając się lewej strony wraca się do Osia.

Wędrówka z Tlenia wygląda podobnie, najpierw wędruje się starym Traktem Napoleońskim, a następnie skręca w lewo na łąki ZDRĘCZNE i dalej należy kierować się zgodnie ze wskazówkami zegara.


Trasa nr 3 - DO PIEKŁA (długość 3,3 km, zielona o niskim poziomie trudności)


Trasa rozpoczyna się przy Pensjonacie Samotnia nad Wdą. Wiedzie dalej prawym brzegiem doliny rzeki Wdy. Po lewej stronie mijamy Rozległe tereny Zbiornika Żurawskiego, następnie źródlisko zwane Piekielnym Zdrojem, a dalej zabudowania osady Piekło. Następnie trasa wiedzie stromym podejściem, aż do wielkiego dębu. W tym miejscu można odpocząć i dokonać pomiaru pulsu. Wędrówkę kontynuuje się po równym terenie mijając liczne drzewostany i dochodzi się do dawnego Tartaku Napoleońskiego. Trasa zbiega w dół, następnie szerokim wąwozem dobiega końca.


Trasa nr 4 - STARA RZEKA (długość 13,3 km, czarna o wysokim poziomie trudności)


Początek trasy zaczyna się w Tleniu przy Pensjonacie Samotnia nad Wdą, skąd podąża się tunelem potężnych drzew prawym brzegiem doliny rzeki Wdy. Po drodze mija się źródlisko zwane Piekielnym Zdrojem, osady Piekło i rozrzucone wzdłuż doliny zabudowania wsi Stara Rzeka. Za mostem na Wdzie jest postój przy Kapliczce św. Huberta, gdzie można dokonać pomiaru pulsu. Następnie trasa zawraca na południe i malowniczym leśnym pejzażem wiedzie do Tlenia – punktu zakończenia trasy.


Trasa nr 5 - NA PERŁOWYM SZLAKU (długość 5,2 km, zielona o niskim poziomie trudności)


Rozpoczyna się od tablicy przy ul. Sosnowej w Tleniu lub w Ośrodku Rehabilitacji i Wypoczynku PERŁA. Przechodzi się ul. Sosnową i wkracza w głąb lasu. Mijamy z lewej strony leśną polanę ze schodami do Wdy i punktem widokowym na most kolejowy w Tleniu. Trasa skręca w prawo, szeroką drogą dochodzi do dzikiego kąpieliska nad Jeziorem Mukrza. Dalej maszeruje się wzdłuż brzegu, mijając po prawej stronie ścieżkę prowadzącą do ośrodka PTTK, a trochę dalej dawny ośrodek Marynarki Wojennej. Stamtąd rozciągają się rozległe panoramy Zbiornika Żurawskiego, jak również pojawiają się dwie niewielkie wyspy porośnięte drzewami, a w tle za wodą krajobraz Rezerwatu Przyrody Jeziora Ciche. Kolejne kilkaset metrów prowadzą nas ścieżki otoczone kilkunastoletnimi sosnami i brzozami. Następnie mijamy po lewej stronie miejsce po dawnej strzelnicy myśliwskiej. Dochodzimy do miejsca, gdzie możemy prawą ręką dotknąć Jeziora Mukrza, a lewą - wód Zbiornika Żurawskiego. Kolejny etap to szosa Tleń – Lniano. Trasa skręca w prawo, pod górkę aż do lasu. Dalej biegnie w prawo i podąża w otchłań potężnych Sosen Kowalskiego. Przez Świerkową Bramę docieramy do kąpieliska nad Jeziorem Mukrza, gdzie dokonuje się pomiaru pulsu. Maszerując leśnymi ścieżkami dochodzi się do Ośrodka PERŁA.


Trasa nr 6 - W BOROWEJ DOLINIE (długość 4,2 km, zielona o niskim poziomie trudności)


Początek trasy – Pensjonat Borowa Dolina. Wchodząc na trasę trzeba się kierować szosą w kierunku wsi Jaszcz. Z lewej strony mija się rozległe połacie upraw rolnych, a z prawej - lasy ciągnące się wzdłuż krawędzi Doliny Sobińskiej Strugi. Stamtąd droga prowadzi w głąb doliny i ciągnie się przez malownicze krajobrazy leśne. Następnie, wychodząc z lasu, widzimy przed sobą szeroką i długą polanę, na której znajduje się osada zwana RAJBRUCHY. Tu proponowany jest pomiar pulsu i krótki odpoczynek. Idąc dalej mija się rozległy wysoki stok, a w dole rozlewiska. Na końcu osady skręca się w prawo i wdrapuje na ścieżkę do szosy w Brzezinach. Na szosie kolejny raz skręca się w prawo mijając stary cmentarz ewangelicki. Po chwili dochodzi się do najwyższego punktu wędrówki. Dalej schodząc w dół dociera się do punktu rozpoczęcia trasy.


Trasa nr 7 NA KOBIECYM SZLAKU (długość 4,2 km, zielona o niskim poziomie trudności)


Trasa ma swój początek w centrum Miedzna. Przechodząc obok ogromnej legendarnej lipy, wędruje się pośród lasów i pól uprawnych. Po drodze mija się liczne stanowiska żerujących żurawi oraz rozległe panoramy wsi Miedzno i Osie. Należy tu uważać na pojazdy samochodowe.