Jest to forma aktywnego wypoczynku.
Polega na odnajdywaniu przy pomocy mapy zainstalowanych w terenie słupków, punktów kontrolnych, rozmieszczonych tak by dostarczyć uczestnikom jak najwięcej wrażeń. Posługiwanie się mapą to jedna z bardziej przydatnych umiejętności. Przy jej pomocy łatwo odnaleźć się w nieznanym miejscu.
Orientering to pojęcie obejmujące wszelkie rodzaje aktywności, polegające na poruszaniu się w nieznanym terenie przy pomocy mapy i kompasu. W zawodach sportowych uczestnik odnajduje punkty kontrolne w wyznaczonej kolejności. Start następuje w interwale czasowym (zwykle 3-minutowym). O kolejności na mecie decyduje krótszy czas pokonania trasy, przy czym klasyfikowani są zawodnicy, którzy odnaleźli prawidłowo wszystkie punkty kontrolne. Wybór drogi pomiędzy pk jest indywidualną sprawą zawodnika, zależną od jego umiejętności. Zawody odbywają się w formie biegowej, jazdy na rowerze, a zimą w formie biegu narciarskiego. Przeprowadza się także wiele imprez turystycznych, można też po prostu pójść z mapą na spacer. W formach turystyczno-rekreacyjnych używamy mapy i rozstawionych w terenie punktów kontrolnych, ale oczywiście nie ścigamy się, poruszamy się własnym tempem, możemy rozwiązywać po drodze dodatkowe zadania, w dowolnym momencie zrobić sobie przerwę i odpocząć czy zachwycić się szczególnie pięknym widokiem...
„Zielony Punkt Kontrolny” to baza dla tych wszystkich form aktywności.
Kilka uwag praktycznych
Przed wyruszeniem w teren, należy nauczyć się, jak odczytywać symbole na mapie. W lesie nie można się spieszyć, trzeba uważnie czytać mapę i nie dopuścić do sytuacji gdy „nogi wyprzedzą głowę”. W każdym momencie powinno się znać swoje położenie. Do mapy trzeba podchodzić z pewnym dystansem. Jest ona też sposobem widzenia terenu przez kartografa. Czasami brak na niej jakichś detali. To dlatego, że są albo za małe, albo jest ich zbyt dużo i naniesienie wszystkich uczyniłoby mapę nieczytelną (przypomnij sobie rys. 1 i 2). Czasem może też zdarzyć się błąd! Może powstać nowa ścieżka podczas prac leśnych. W przypadku jazdy na rowerze jakość dróg zmienia się w zależności od pogody. Po deszczu jazda po piaszczystej drodze jest łatwiejsza. Odwrotna sytuacja jest w przypadku drogi gliniastej. Również prace leśne powodują pogorszenie jakości dróg, jednak w niedługim czasie po ich zakończeniu leśnicy znowu przywracają je do dawnej sprawności, czasem wręcz ulepszają. Należy zachować ostrożność zwłaszcza podczas zjazdów na rowerze – na leśnych drogach często może zdarzyć się zwalone drzewo lub inna przeszkoda. Warto użyć swojej wyobraźni, oddychać głęboko, poczuć tętniącą życiem przyrodę. Trasy są tak opracowane, żeby dać uczestnikom maksimum satysfakcji i zaprowadzić w atrakcyjne miejsca. Na punktach często można znaleźć jakieś ciekawostki oraz interesujące informacje o lesie i jego mieszkańcach.
5 punktów startowych, 55 punktów kontrolnych, 3 punkty orientacji precyzyjnej w postaci drewnianych słupków. Część słupków znajdziesz przy drogach i ścieżkach, inne natomiast ukryte są głębiej w lesie: na pagórkach, w dołkach czy bagienkach. Każdy z tych punktów ma swój indywidualny numer oraz zaopatrzony jest w trzy różne rodzaje potwierdzenia Twojej obecności – perforator, kod QR oraz TAG NFC. To od Ciebie zależy, którą formę wybierzesz. Jak zacząć? To proste:
Zanim wyruszysz w teren zapoznaj się z instrukcją oraz broszurą informacyjną
Pobierz i wydrukuj mapę dostępną poniżej odpowiadającą Twoim umiejętnościom:
Pobierz aplikację ZPK Osie na urządzenia mobilne systemem android ze sklepu google play
pobierz
Trasy piesze
Żelazny Most
Start nr 1 Żelazny Most trasa krótka
Start nr 1 Żelazny Most trasa średnia
Start nr 1 Żelazny Most trasa długa
Spalone
Start nr 2 Spalone trasa krótka
Start nr 2 Spalone trasa średnia
Start nr 2 Spalone trasa długa
Popowe Łąki
Start nr 3 Popowe Łąki trasa krótka
Start nr 3 Popowe Łąki trasa średnia
Start nr 3 Popowe Łąki trasa długa
Grzybek
Start nr 4 Grzybek trasa krótka
Start nr 4 Grzybek trasa średnia
Start nr 4 Grzybek trasa długa
Wałkowiska
Start nr 5 Wałkowiska trasa krótka
Start nr 5 Wałkowiska trasa średnia
Start nr 5 Wałkowiska trasa długa
Trasy kajakowe
Trasa kajakowa mapa projektu ZPK Osie
Orientacja Precyzyjna kajak Grzybek A
Orientacja Precyzyjna kajak Grzybek B
Orientacja Precyzyjna kajak Grzybek C
Orientacja precyzyjna
Grzybek
OP Grzybek A
OP Grzybek B
OP Grzybek C
Madera
OP Madera A
OP Madera B
OP Madera C
OP Madera D
Długości tras mierzone są w linii prostej pomiędzy punktami.
Potwierdzenie punktów na mapach tradycyjnych (papierowych) odbywa się przez użycie perforatora i odciśnięcie kodu dziurkowego w odpowiednim miejscu tabeli na obrzeżu mapy .
PAMIĘTAJ! Zielony Punkt Kontrolny jest grą terenową odbywającą się lesie, więc przygotuj się na deszcz, wodę, gałęzie pod dogami, kamienie, owady i wiele innych elementów nieodłącznie związanych z przyrodą ożywioną i nieożywioną.