Zielony Punkt Kontrolny
Odszukiwanie punktów w terenie za pomocą mapy i kompasu. Doskonała rozywka dla całej rodziny.
Jeśli już jesteście u nas, to korzystajcie z piękna przyrody i jej dobroczynnego wpływu. Przebywajcie w lesie jak najczęściej. A Zielony Punkt Kontrolny to bardzo dobry pomysł. Można zwiedzić świetne miejsca oraz nacieszyć się aurą lasu!
Uczestnik odnajduje punkty kontrolne w wyznaczonej kolejności. Wybór drogi pomiędzy pk jest indywidualną sprawą, zależną od umiejętności.
W formie biegowej, na rowerze czy pieszo.
Przeprowadza się także wiele imprez turystycznych. Na początku października, w ramach "Oskich Biegów im. Krzysztofa Malinowskiego", można wziąć udział w Biegu na Orientację i sprawdzić swoje umiejętności!
„Zielony Punkt Kontrolny” to baza dla tych wszystkich form aktywności.
Kilka uwag praktycznych
Przed wyruszeniem w teren, należy nauczyć się, jak odczytywać symbole na mapie. W lesie nie można się spieszyć, trzeba uważnie czytać mapę i nie dopuścić do sytuacji gdy „nogi wyprzedzą głowę”. W każdym momencie powinno się znać swoje położenie.
Do mapy trzeba podchodzić z pewnym dystansem. Jest ona też sposobem widzenia terenu przez kartografa. Czasami brak na niej jakichś detali. To dlatego, że są albo za małe, albo jest ich zbyt dużo i naniesienie wszystkich uczyniłoby mapę nieczytelną (przypomnij sobie rys. 1 i 2). Czasem może też zdarzyć się błąd! Może powstać nowa ścieżka podczas prac leśnych.
W przypadku jazdy na rowerze jakość dróg zmienia się w zależności od pogody. Po deszczu jazda po piaszczystej drodze jest łatwiejsza. Odwrotna sytuacja jest w przypadku drogi gliniastej. Również prace leśne powodują pogorszenie jakości dróg, jednak w niedługim czasie po ich zakończeniu leśnicy znowu przywracają je do dawnej sprawności, czasem wręcz ulepszają. Należy zachować ostrożność zwłaszcza podczas zjazdów na rowerze – na leśnych drogach często może zdarzyć się zwalone drzewo lub inna przeszkoda.
5 punktów startowych, 55 punktów kontrolnych, 3 punkty orientacji precyzyjnej w postaci drewnianych słupków. Część słupków znajdziesz przy drogach i ścieżkach, inne natomiast ukryte są głębiej w lesie: na pagórkach, w dołkach czy bagienkach. Każdy z tych punktów ma swój indywidualny numer oraz zaopatrzony jest w trzy różne rodzaje potwierdzenia Twojej obecności – perforator, kod QR oraz TAG NFC. To od Ciebie zależy, którą formę wybierzesz. Jak zacząć? To proste:
Zanim wyruszysz w teren zapoznaj się z instrukcją oraz broszurą informacyjną
Pobierz i wydrukuj mapę dostępną poniżej odpowiadającą Twoim umiejętnościom:
Pobierz aplikację ZPK Osie na urządzenia mobilne systemem android ze sklepu google play
pobierz
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!